Egzamin ósmoklasisty na wyjątkowych zasadach

Uczniowie: Epidemia i zawężenie zakresu wymagań egzaminacyjnych.

33

Także w maju 2021 r. odbędzie się egzamin ósmoklasisty – i również zostanie on przeprowadzony na odmiennych niż regularne zasadach, określonych w załączniku nr 1 do rozp. MEiN z dn. 16.12.2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2314).

Podobnie jak w przypadku matur, chodzi przede wszystkim o zawężenie zakresu wymagań egzaminacyjnych poprzez pominięcie niektórych elementów podstawy programowej.

Skrócona będzie także lista lektur obowiązkowych, których znajomość sprawdza egzamin z języka polskiego – trwać on będzie 120 minut, a za rozwiązanie zadań uczeń uzyska maksymalnie 45 pkt (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym:

  • z części pierwszej: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 pkt (ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach; około połowa zadań otwartych),
  • z części drugiej: wypracowanie – 20 pkt (do wyboru: rozprawka albo opowiadanie; możliwość odniesienia się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu).

Egzamin z matematyki, odchudzony z części zagadnień dotyczących geometrii, pierwiastków i stereometrii, będzie trwał 100 minut, a za rozwiązanie zadań będzie można uzyskać maksymalnie 25 pkt (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym 15 pkt z zadań zamkniętych i 10 pkt z zadań otwartych. Tych ostatnich będzie mniej: 4, a nie 6, jak w latach 2019–2020.

Język obcy nowożytny będzie zdawany z ograniczonym zakresem środków gramatycznych. Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ), to A2. Egzamin trwać będzie 90 minut, a za rozwiązanie zadań będzie można uzyskać maksymalnie 55 pkt (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym 34 pkt z zadań zamkniętych i 21 pkt z zadań otwartych. Mniej będzie zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.

Na stronie internetowej CKE znajdują się aneksy do informatora o egzaminie ósmoklasisty oraz zaktualizowana informacja o sposobie organizacji i przeprowadzenia tego egzaminu.

* * *

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, w latach szkolnych 2018/2019–2020/2021 egzamin ósmoklasisty obejmuje trzy przedmioty obowiązkowe: język polski, matematykę i język obcy nowożytny. Ale począwszy od roku szkolnego 2021/2022 egzamin ten obejmować będzie także jeden przedmiot do wyboru spośród następujących: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. Wyniki uzyskane z tych przedmiotów mają określić poziom kompetencji uczniów kończących szkołę podstawową w kluczowych dziedzinach wiedzy, istotnych dla podejmowania nauki na kolejnym etapie kształcenia.

Czy pandemia odsunie w czasie tę zmianę, skoro egzamin ósmoklasisty został w tym roku okrojony, by zrekompensować uczniom trudności zdalnego nauczania? „Wszystkie działania dotyczące organizacji roku szkolnego oraz egzaminowania uczniów i absolwentów ministerstwo podejmuje stosownie do oceny rozwoju sytuacji epidemicznej, a w przypadku uczniów i absolwentów przystępujących do egzaminów – również warunków, w których prowadzone było kształcenie.

Przed przeprowadzeniem w 2022 r. pierwszego egzaminu ósmoklasisty w pełnym zakresie (z czterech przedmiotów) MEiN oceni, czy ze względu na realizację przez uczniów przystępujących do egzaminu części kształcenia w warunkach stanu epidemii konieczne jest dokonywanie korekt dotyczących zakresu tego egzaminu” – czytamy na interpelację poselską.

Małgorzata Tabaszewska – specjalistka prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe – Dz.U. z 2017 r. poz. 60 z późn. zm.

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!