Praca zdalna lub dojazdy do zakładu pracy transportem publicznym w sytuacji zagrożenia epidemią

Czy jeśli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa oraz higieny pracy i stwarzają bezpośrednio zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy?

220

„Pozwoliłam sobie napisać do Państwa, gdyż mam wątpliwości co do polityki w mojej firmie, jeśli chodzi o pracę zdalną. Jest to duża spółka Państwowa. Firma umożliwiła pracę zdalną każdemu kto wyraził zgodę na używanie sprzętu prywatnego do pracy zdalnej. Każdy mailowo został poinformowany jak postępować. Jednak dyrektor, pod którego bezpośrednio podlegam wyznaczył mnie do pracy na miejscu. I nie wiem czy tym samym nie złamał jakiegoś kodeksu. Bo do pracy muszę dojeżdżać pociągiem i narażać swoje zdrowie z powodu możliwości złapania koronawirusa. Dyrektor nie zgodził się na używanie auta służbowego do dojazdów do pracy i powrotów do domu. Czuje się potraktowana jak obywatel gorszej kategorii. Jeśli będą Państwo mogli mi jakoś pomóc lub doradzić jak powinnam zachować się w takiej sytuacji, to będę bardzo wdzięczna.”

Interwencja władz na mocy art. 3. (data wejścia w życie 08.03.2020 r.) ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – „w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).”

Tym samym, pracodawca został wprost …

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!