Szkoły: Nowela rozporządzenia dot. „Aktywnej tablicy”

Rządowy Program „Aktywna tablica” w 2021 r. Nastąpi zmiana terminu składania wniosku.

19

Ministerstwo edukacji informuje, że terminy składania wniosków o dofinansowanie z programu „Aktywna tablica”, wskazane w projekcie dostępnym na stronach Rządowego Procesu Legislacyjnego, oraz wzory wniosków będą zmienione. Nowa data i wzór formularza zostaną upublicznione w późniejszym terminie.

Zmiany spowodowane są trwającymi pracami nad nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 23.10.2020 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 – „Aktywna tablica” – Dz.U. z 2020 r. poz. 1883.

Nowa edycja programu „Aktywna tablica” na lata 2020-2024 to 290  mln zł

Pod koniec zeszłego roku MEiN przekazał samorządom 35 mln zł dla szkół na zakup komputerów przenośnych i sprzętu multimedialnego. Łączna kwota przewidziana na zakup sprzętu, pomocy dydaktycznych i narzędzi do terapii w latach 2020-2024 w ramach „Aktywnej tablicy” wynosi 290 mln zł.

Publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, a także szkoły za granicą mogą ubiegać się o uzyskanie wsparcia finansowego w ramach kolejnej edycji programu „Aktywna tablica”. W 2020 r. środki były przeznaczone przede wszystkim na zakup laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie dźwięku i głosu.

Program jest finansowany w 80 proc. ze środków budżetu państwa i w 20 proc. z wkładu własnego organów prowadzących.

Na co może być przeznaczone wsparcie finansowe z programu „Aktywna tablica”?

Ten program to wsparcie finansowe, które może być przeznaczone na zakup urządzeń multimedialnych, w tym laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu udostępnianego przez ucznia lub nauczyciela w czasie rzeczywistym za pośrednictwem transmisji audiowizualnej.

Szkoły, uprawnione do uzyskania dofinansowania w 2020 r., które w wystarczającym stopniu zostały już wyposażone w laptopy, będą mogły wnioskować o udzielenie wsparcia finansowego również na zakup innego sprzętu lub pomocy dydaktycznych, w tym:

  • tablicy interaktywnej (tablicy interaktywnej z projektorem ultraogniskowym lub tablicy interaktywnej bez projektora ultraogniskowego),
  • projektora lub projektora ultrakrótkoogniskowego,
  • głośników lub innych urządzeń pozwalających na przekaz dźwięku,
  • interaktywnego monitora dotykowego o przekątnej ekranu co najmniej 55 cali.

Po zakończeniu prac nad przepisami informacja o zmianach będzie dostępna na stronie internetowej MEiN oraz stronach kuratoriów oświaty.

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

oprac. \m/ \mos/

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!